Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
00-071 Warszawa

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 42 10 130
fax: + 48 22 42 10 241
e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 42 10 189
e-mail: rzecznik@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

Entuzjastyczne recenzje „Córek dancingu” w USA

fotos z filmu Córki Dancingu

Entuzjastyczne recenzje „Córek dancingu” w USA

13 lutego 2017    
Współfinansowany przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej, film fabularny „Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej od początku lutego jest prezentowany w kinach w USA. Film spotkał się z bardzo dobrym odbiorem ze strony amerykańskich krytyków filmowych.

POLECANE

Entuzjastyczne recenzje „Córek dancingu” w USA

Współfinansowany przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej, film fabularny „Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej od początku lutego jest prezentowany w kinach w USA. Film spotkał się z bardzo dobrym odbiorem ze strony amerykańskich krytyków filmowych.

„Córki Dancingu” lepsze niż „La La Land”

Debiutancki film Agnieszki Smoczyńskiej od pierwszego weekendu lutego można oglądać na ekranach amerykańskich kin. Choć jego dystrybucja w USA zbiegła się w czasie z sukcesem „La La Land” – wielkiej hollywoodzkiej produkcji, wielu tamtejszych krytyków wybiera i wychwala polską propozycję musicalu. „Jest seksowny, odważny, rozrywkowy i niegrzeczny” pisze Odie Henderson z The Village Voice.

Horror czy baśń?

Amerykańscy krytycy filmowi chwalą „Córki Dancingu” m.in. za różnorodność gatunków, szalony i nieszablonowy styl. Karen Han z cutprintfilm.com pisze: „To mieszanka historii miłosnej, horroru, musicalu i bajki – film jest jak zamieszki w klubie gdzie występują syreny, i zupełnie nie przypomina żadnego obrazu, który możemy teraz zobaczyć w kinach”.

„»The Lure« (»Córki Dancingu«) to tak naprawdę ciemna, dzika wariacja na temat Małej Syrenki Christiana Andersena połączona z filmem o wampirach/potworach – pisze Nick Schager z The Daily Beast.

Niezwykła przestrzeń, niezwykły klimat

Amerykańskie recenzje zwracają też uwagę na niezwykły klimat i scenografię filmu.

A. O. Scott z The New York Times pisze, że „Syreny znajdują pracę, śpiewając i uprawiając striptiz w nocnym klubie, który mógłby pochodzić z wczesnych filmów Davida Lyncha czy teledysku z lat 80.”. Krytyk zwraca również uwagę na ścieżkę dźwiękową w filmie: „Utwory napisane przez Barbarę i Zuzannę Wrońskie z polskiego zespołu Ballady i Romanse dodają rockandrollowej energii i nutkę dekadencji do historii”.

„Aura nieokreślonej nostalgii wisi w powietrzu. Nie jesteśmy dokładnie w teraźniejszości ani w przeszłości – ale w wyśnionej kinematograficznej przestrzeni, gdzie kierunki gatunków i tonów są przyjemnie (a czasem szokująco) rozmazane” - zachwyca się krytyk z The New York Times.

Karen Han, cutprintfilm.com : „»Córki Dancingu« są niezwykłym filmem nie tylko ze względu na swoje szaleństwo, ale za to, że pozwala kobietom być kobietami. Nie jest to luksus, na który często zasługują postaci żeńskie - szczególnie w horrorach (…)”.

Nick Schager z The Daily Beast pisze, że „Córki Dancingu”: „to znakomity debiut, zapowiadający frapujący nowy głos w kinie międzynarodowym i potwierdzający trwałą witalność (i plastyczność) musicalu filmowego. Nasłuchujcie jego syreniego śpiewu”.

Amerykańska premiera na festiwalu Sundance

Warto przypomnieć, że amerykańska premiera filmu „Córki Dancingu” odbyła się na festiwalu Sundance. Film Agnieszki Smoczyńskiej otrzymał Nagrodę Specjalną w konkursie World Dramatic Cinema i spotkał się z bardzo dobrym odbiorem na festiwalu.

Film można oglądać w amerykańskich kinach od 1 lutego 2017. Amerykańskim dystrybutorem filmu jest Janus Film.

Jessica Zalewska

Nagrody dla polskich filmowców na Sundance 2016 Więcej Nagrody dla polskich filmowców na Sundance 2016 "Córki Dancingu" od lutego w kinach w USA Więcej "Córki Dancingu" od lutego w kinach w USA "Córki Dancingu" z kolejnymi zagranicznymi nagrodami Więcej "Córki Dancingu" z kolejnymi zagranicznymi nagrodami „Córki dancingu” - rozmowa z Agnieszką Smoczyńską Więcej „Córki dancingu” - rozmowa z Agnieszką Smoczyńską

Galerie zdjęć

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.legalnakultura.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie