Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

Czechowicki "Świt" kinem cyfrowym

Czechowicki "Świt" kinem cyfrowym
Kino Świt. Fot. MDK w Czechowicach-Dziedzicach

Czechowicki "Świt" kinem cyfrowym

26 września 2011    
- Dzięki cyfryzacji złapiemy głęboki oddech - mówi Józef Grabowski, zajmujący się działalnością filmową Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, który zarządzą kinem Świt. - Zaczniemy działać normalnie, tzn. teraz to my będziemy wybierać tytuły, które chcemy pokazać i kształtować repertuar, jak sami tego chcemy, a nie jak pozwalają na to…

POLECANE

Czechowicki "Świt" kinem cyfrowym

Fot. MDK w Czechowicach-Dziedzicach
Kino Świt. Fot. MDK w Czechowicach-Dziedzicach

- Dzięki cyfryzacji złapiemy głęboki oddech - mówi Józef Grabowski, zajmujący się działalnością filmową Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, który zarządzą kinem Świt. - Zaczniemy działać normalnie, tzn. teraz to my będziemy wybierać tytuły, które chcemy pokazać i kształtować repertuar, jak sami tego chcemy, a nie jak pozwalają na to okoliczności, czyli dostępność kopii. Polski Instytut Sztuki Filmowej przeznaczył na cyfryzację kina Świt ponad 223 tysiące złotych. Cyfrowy projektor zainstalowano tam w połowie września.

Zdążyć na „Bitwę..."

Dofinansowanie PISF zapewniło Świtowi połowę środków potrzebnych do zakupu i zainstalowania cyfrowego projektora. Rada Miejska Czechowic-Dziedzic podjęła uchwałę o przekazaniu MDK-owi pozostałej kwoty. Staraliśmy się działać bardzo szybko - kontynuuje Józef Grabowski. - Chcieliśmy zdążyć na premierę „Bitwy warszawskiej". U nas cyfryzacja jest o tyle ułatwiona, że przygotowywaliśmy się do niej od 2 lat. W 2009 roku zakończono przebudowę gmachu Miejskiego Domu Kultury, która przywróciła pierwotny kształt budynku i porządek architektoniczny z 1925 roku. Przy okazji remontu, zainwestowano też w wyposażenie kina. - PISF bardzo nam pomógł w przygotowaniach do cyfryzacji, bo pozyskaliśmy pieniądze na nowy ekran już przystosowany do 3D, czyli ze znakomitym kątem odbicia światła, wymieniliśmy głośniki efektowe, które były z lat 90-tych na system Dolby Digital, przystosowaliśmy również kabinę projekcyjną do cyfry - opowiada Józef Grabowski. - Pozostało jedynie wstawienie projektora. Projektor w kinie Świt zainstalowała firma Arttech Cinema z Warszawy, która wygrała przetarg. Wczoraj odbyło się szkolenie kinooperatorów.

Rekordy frekwencyjne

Do roku 2000 kinu Świt wiodło się znakomicie. Frekwencja osiągała około 100 tysięcy widzów rocznie. W 1999r. padł rekord - ponad 123 tysiące osób, wynikający m.in. z  pojawienia się na ekranach „Ogniem i mieczem". Na film Jerzego Hoffmana Świt sprzedał w 36 tysięcznym mieście ponad 40 tysięcy biletów. Kino dysponowało jak na owe czasy nowoczesnym sprzętem. Widzowie przyjeżdżali na seanse nieraz z bardzo odległych miejscowości. W ciągu 11 lat wszystko się zmieniło. W położonym niedaleko Bielsku-Białej Świtowi urosła mordercza konkurencja w postaci dwóch multipleksów, Małopolska Sieć Kin od dwóch lat dysponuje cyfrowym sprzętem. W efekcie Świt został jedynym kinem w okolicy z projektorem na taśmę 35mm, a liczba widzów spadła do nieco ponad 16 tysięcy w 2010 roku.

Dogonić konkurencję

- Ostatnie lata były dla nas strasznie trudne, jeżeli chodzi o bieżący repertuar - kontynuuje Józef Grabowski. - Cyfryzacja to dla nas ucieczka spod kosy. W dodatku w ostatnim momencie, bo z moich rozmów z dystrybutorami wynika, że filmy amerykańskie w 2012 roku będą pojawiać się na taśmie w zaledwie dwóch, trzech kopiach na kilkaset kin jednosalowych. To przecież kropla w morzu.

- Dużo sobie po cyfryzacji obiecujemy, oczekujemy gwałtownego wzrostu frekwencji. Pod względem komercyjnym bardzo liczymy na „Bitwę Warszawską". Pierwszy polski film w 3D to na pewno będzie magnes.  Może się okazać, że dzięki takim premierom pieniądze, które inwestujemy w cyfryzację, szybko się zwrócą.

 

Pieniądze nie są jednak dla zarządzającego kinem Świt MDK-u kwestią priorytetową. Imprezy filmowe, w dużej mierze za sprawą dofinansowań z PISF, są w Świcie niezwykle tanie. - Teraz gramy 10 filmów na Czechowickich Prezentacjach, w tym 3 przedpremiery. Ulgowy karnet kosztuje 45, a normalny 55 złotych. Cena jest niska, ale nam właśnie o to chodzi. Chcemy, żeby ludzie za niewielkie pieniądze mogli oglądać wspaniałe kino. Nie ma innego wyjścia, chcąc wychować sobie publiczność.

Świt w skrócie

Historia kina Świt sięga 1925 roku, kiedy to w nowo wybudowanym Domu Robotniczym uruchomiono kino pod tą nazwą. Po wspomnianym remoncie w 2008 roku obiekt stał się jednym z najbardziej reprezentacyjnych gmachów miasta. Świt dysponuje jedną salą na 366 widzów. Jako jedyne kino w Czechowicach-Dziedzicach stara się prezentować zarówno repertuar komercyjny, jak i artystyczny. Od 30 lat funkcjonuje w nim DKF „Puls" wyróżniony nagrodą  im. prof. A. Bohdziewicza, od 20 lat odbywa się tu szereg cyklicznych imprez filmowych promujących kino ambitne i nowatorskie, m.in. Festiwal Dobrych Filmów, Tydzień Filmu Polskiego. Filmowe Polonica, Festiwal Filmów Sąsiedzi czy Czechowickie Prezentacje Filmowe.

Kalina Cybulska

Kino Kryterium będzie cyfrowe Więcej Kino Kryterium będzie cyfrowe Rewolucja cyfrowa w kinach Więcej Rewolucja cyfrowa w kinach Cyfrowe "Echo" miasta Więcej Cyfrowe "Echo" miasta Cyfrowa przyszłość "Wilgi" Więcej Cyfrowa przyszłość "Wilgi" Cyfrowy "Wrzos" Więcej Cyfrowy "Wrzos" Cyfryzacja w Międzyrzeczu Więcej Cyfryzacja w Międzyrzeczu Kraśnik będzie miał cyfrowe kino Więcej Kraśnik będzie miał cyfrowe kino Cyfryzacja lubelskiej "Bajki" Więcej Cyfryzacja lubelskiej "Bajki" Cyfryzacja jeleniogórskiego Lotu Więcej Cyfryzacja jeleniogórskiego Lotu

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie