Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

Cyfryzacja w Międzyrzeczu

Cyfryzacja w Międzyrzeczu
Sala kinowa w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury. Fot. MOK w Międzyrzeczu

Cyfryzacja w Międzyrzeczu

10 września 2011    
- Cyfryzacja jest rzeczą nieuniknioną. Filmy od dystrybutorów coraz częściej wychodzą na nośnikach cyfrowych, coraz więcej filmów powstaje w technologii 3D. To kwestia dwóch, trzech lat, a niedługo małe kina nie będą w stanie wyświetlić większości premierowych filmów - mówi Monika Ziółkowska, starszy instruktor ds. upowszechniania kultury, …

POLECANE

Cyfryzacja w Międzyrzeczu

Kino w Międzyrzeczu

Sala kinowa w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury. Fot. MOK w Międzyrzeczu

- Cyfryzacja jest rzeczą nieuniknioną. Filmy od dystrybutorów coraz częściej wychodzą na nośnikach cyfrowych, coraz więcej filmów powstaje w technologii 3D. To kwestia dwóch, trzech lat, a niedługo małe kina nie będą w stanie wyświetlić większości premierowych filmów - mówi Monika Ziółkowska, starszy instruktor ds. upowszechniania kultury, odpowiedzialna za prowadzenie kina w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury. Pierwszy seans z nowym projektorem odbędzie się najprawdopodobniej na początku października. Pierwszym filmem, który chciałaby pokazać widzom Monika Ziółkowska jest polska produkcja "1920. Bitwa warszawska" Jerzego Hoffmana.

Kino działające w Ośrodku Kultury w Międzyrzeczu w województwie lubuskim, otrzyma od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w ramach programu cyfryzacji kin wsparcie w wysokości 180 tysięcy złotych. - Uzyskanie środków na projektor od PISF jest bardzo pozytywne i budujące. To było dla nas ogromne zaskoczenie, że pomimo naszej trudnej sytuacji to się udało, że dano nam możliwość i szansę na dalszą modernizację. Pozostałe koszty zabezpieczył nam Urząd Miejski w Międzyrzeczu - opowiada Monika Ziółkowska.

Ambitne kino i edukacja

- Promocja filmów polskich, europejskich i niekomercyjnych będzie ważnym elementem edukacji filmowej w kinie Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury - podkreśla Monika Ziółkowska. Mieszkańcy Międzyrzecza i okolicznych miejscowości mogą uczestniczyć w specjalnym cyklu Filmy Bez Granic, który ma na celu pokazanie najwybitniejszych filmów i twórców europejskich. W czasie wakacji odbyły się tutaj tematyczne maratony filmowe. Kino w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury dba szczególnie o najmłodszych widzów w wieku przedszkolnym i szkolnym organizując dla nich specjalne pokazy i Poranek Malucha. W planach jest również uruchomienie Międzyrzeckiej Akademii X Muzy, skierowanej do uczniów i nauczycieli. Jej celem będzie świadome kształtowanie obcowania z filmem polskim, europejskim, niekomercyjnym.

- Zależy nam na wychowaniu publiczności otwartej na korzystanie z ambitnego repertuaru filmowego - mówi Monika Ziółkowska, która chce również w przyszłości utworzyć Klub Filmowy KinoManiak, proponujący weekendowe spotkania z ambitnym kinem, skierowane do młodzieży i wszystkich zainteresowanych mieszkańców miasta. 

Radość widzów

W ciągu pierwszych trzech miesięcy działalności, odnowione międzyrzeckie kino odwiedziło ponad 4 i pół tysiąca widzów. - Przez pięć lat zawieszenia działalności kina wszyscy odczuli bardzo jego brak, również dlatego, że w naszym Ośrodku Kultury pokazy filmowe łączone były często z innymi działaniami kulturalnymi i edukacyjnymi - opowiada Monika Ziółkowska.  Kiedy kino było zamknięte, mieszkańcy liczącego 24 tysiące osób miasta korzystali z multipleksów, które znajdują się w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze. - Po uzyskaniu projektora cyfrowego będziemy w bardzo komfortowej sytuacji, bo po Zielonej Górze i Gorzowie jesteśmy trzecim miastem w województwie lubuskim, które będzie go posiadało. To dla nas bardzo duży plus.

Wsparcie z PISF

- Jesteśmy zainteresowani pozyskaniem z PISF kolejnych środków na działalność naszego kina: na organizowanie przeglądów i ciekawych pokazów. Będziemy przyglądać się możliwościom wykorzystania tych środków do innych projektów. Bardzo nas cieszy tak szeroki wachlarz możliwości - zapewnia Monika Ziółkowska.

5 lat przerwy

Kino w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury istnieje od 1972. W 2011 wznowiło działalność po pięcioletniej przerwie, spowodowanej katastrofą budowlaną. Wyremontowane i odnowione kino ma nowe fotele, cyfrowe nagłośnienie Dolby Digital Surround 7.1, ściany wygłuszające dźwięk, nowy ekran z możliwością wyświetlania filmów w 3D, posiada również nowy projektor analogowy 35 mm Enerman 18. Na sali znajduje się 367 miejsc siedzących, a także osiem dodatkowych miejsc dla osób niepełnosprawnych. W sali kinowej odbywają się również przedstawienia teatralne.

Paulina Bez

Więcej informacjo o programie cyfryzacji kin na stronie PISF: www.pisf.pl.

Strona Międzyrzeckiego Ośrodku Kultury: www.mokmcz.pl.

Rewolucja cyfrowa w kinach Więcej Rewolucja cyfrowa w kinach Cyfrowa przyszłość "Wilgi" Więcej Cyfrowa przyszłość "Wilgi" Cyfrowe "Echo" miasta Więcej Cyfrowe "Echo" miasta Cyfrowy "Wrzos" Więcej Cyfrowy "Wrzos" Kino Kryterium będzie cyfrowe Więcej Kino Kryterium będzie cyfrowe Czechowicki "Świt" kinem cyfrowym Więcej Czechowicki "Świt" kinem cyfrowym Kraśnik będzie miał cyfrowe kino Więcej Kraśnik będzie miał cyfrowe kino Cyfryzacja lubelskiej "Bajki" Więcej Cyfryzacja lubelskiej "Bajki" Cyfryzacja jeleniogórskiego Lotu Więcej Cyfryzacja jeleniogórskiego Lotu

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie