Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

Cyfrowy "Wrzos"

Cyfrowy "Wrzos"
Kino "Wrzos" - kinooperatornia. Fot. MDK Stalowa Wola

Cyfrowy "Wrzos"

1 września 2011    
- Od dłuższego czasu czekaliśmy na uruchomienie programu cyfryzacji kin - mówi Katarzyna Wasyl z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. - Do digitalizacji szykowaliśmy się od kilku lat, już wcześniej korzystając z dotacji Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i przystosowując do niej nasze kino. Stalowowolski "Wrzos" jest kolejnym kinem, które już na jesieni tego roku…

POLECANE

Cyfrowy "Wrzos"

Kino
Kino "Wrzos" - kinooperatornia. Fot. MDK Stalowa Wola

- Od dłuższego czasu czekaliśmy na uruchomienie programu cyfryzacji kin - mówi Katarzyna Wasyl z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. - Do digitalizacji szykowaliśmy się od kilku lat, już wcześniej korzystając z dotacji Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i przystosowując do niej nasze kino. Stalowowolski "Wrzos" jest kolejnym kinem, które już na jesieni tego roku będzie wyświetlać filmy z cyfrowego projektora.

Sprzęt pojawi się we "Wrzosie" najpóźniej pod koniec października. Korzyści płynące z cyfryzacji są niewątpliwe. Łatwiejszy dostęp do kopii filmowych jest jedną z bardziej oczywistych. Stalowa Wola ma 68 tysięcy mieszkańców i dwa kina: "Wrzos" oraz nowoczesną "Balladę" nastawioną na repertuar komercyjny. Dzięki zainicjowanemu przez PISF programowi cyfryzacji kin, "Wrzos" będzie w stanie powalczyć o widzów i w pełni wykorzystać swoje możliwości, gdyż kino ma dosłownie ogromny potencjał - jego sala liczy aż 738 miejsc. - Na dostępności filmów komercyjnych jak najbardziej nam zależy, ponieważ związane jest to z bieżącą działalnością kina i jego formą zarobkową - mówi odpowiedzialna za cyfryzację "Wrzosu" Katarzyna Wasyl z MDK w Stalowej Woli. - Jednak większy nacisk kładziemy na edukację i chcemy, żeby nasze kino rozwinęło profil kina upowszechniającego kulturę filmową, ponieważ nikt w regionie się tego nie podejmuje. Odkąd w 2009 roku wstąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, organizujemy coraz więcej interesujących wydarzeń, gdyż widzimy, że w naszych widzach zdołaliśmy rozbudzić ducha filmowego. Chcemy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom. Z tego względu Miejski Dom Kultury jest otwarty na propozycje repertuarowe stalowowolskich kinomanów. Za namową publiczności zorganizowano we "Wrzosie" m.in. przegląd "Mocne Kino z Tarantino".

- Od dłuższego czasu czekaliśmy na uruchomienie programu cyfryzacji kin - mówi Katarzyna Wasyl. W ramach poprzednich dotacji z PISF "Wrzos" zakupił ekran Harkness Hall typu Perlux, nagłośnienie Dolby Digital, zasobnik talerzowy i stolik montażowy. Przeprowadzona została też modernizacja instalacji elektrycznej w kinooperatorni.

 

- Teraz PISF przyznał nam dofinansowanie w wysokości prawie 185 tysięcy złotych, co jest połową kwoty potrzebnej do zakupu zestawu kina cyfrowego - kontynuuje Katarzyna Wasyl. - Ponieważ o digitalizacji myśleliśmy od dawna, pozostałe środki niezbędne do nabycia sprzętu, zabezpieczyliśmy w 2010 roku, rozpisując budżet Miejskiego Domu Kultury, który jest organem prowadzącym kino, na rok 2011. Po prostu było to uwzględniane w rozmowach z Urzędem Miasta.

Cieszymy się między innymi z możliwości pokazywania odrestaurowanych kopii z Filmoteki Narodowej - dodaje Katarzyna Wasyl. Cyfrowy projektor pozwoli również na poprawienie jakości tzw. Seansów Pod Palmą, czyli flagowych projekcji "Wrzosu", podczas których prezentowane jest kino artystyczne.

O programie cyfryzacji kin PISF

Celem programu jest stworzenie Sieci Polskich Kin Cyfrowych. PISF współfinansuje zakup sprzętu do projekcji cyfrowych o minimalnej rozdzielczości 2K w standardzie DCI. Beneficjentami programu są kina należące do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, które do dnia złożenia wniosku nie posiadają projektora cyfrowego w standardzie DCI, wyświetlające minimum 300 seansów rocznie, prowadzące działalność programową na rzecz młodej widowni i edukacji filmowej, które działają co najmniej jeden rok. Więcej informacji na stronie PISF: www.pisf.pl.

Kalina Cybulska

Rewolucja cyfrowa w kinach Więcej Rewolucja cyfrowa w kinach Cyfrowe "Echo" miasta Więcej Cyfrowe "Echo" miasta Cyfrowa przyszłość "Wilgi" Więcej Cyfrowa przyszłość "Wilgi" Cyfryzacja w Międzyrzeczu Więcej Cyfryzacja w Międzyrzeczu Kino Kryterium będzie cyfrowe Więcej Kino Kryterium będzie cyfrowe Czechowicki "Świt" kinem cyfrowym Więcej Czechowicki "Świt" kinem cyfrowym Kraśnik będzie miał cyfrowe kino Więcej Kraśnik będzie miał cyfrowe kino Cyfryzacja lubelskiej "Bajki" Więcej Cyfryzacja lubelskiej "Bajki" Cyfryzacja jeleniogórskiego Lotu Więcej Cyfryzacja jeleniogórskiego Lotu

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie