Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

Cyfrowe "Echo" miasta

Cyfrowe "Echo" miasta
Sala kina "Echo". Fot. S. Gruchalski

Cyfrowe "Echo" miasta

15 sierpnia 2011    
- W przyszłym tygodniu nastąpi rozstrzygnięcie procedury przetargowej na dostawę sprzętu cyfrowego - mówi Paweł Kula, prezes stowarzyszenia Jarocin XXI, zarządzającego kinem "Echo". Według założeń stowarzyszenia, dostawa sprzętu ma nastąpić w drugiej połowie września, dzięki czemu jarocińska premiera "Bitwy Warszawskiej 1920" ma się w "Echu" odbyć już w 3D. PISF, w ramach …

POLECANE

Cyfrowe "Echo" miasta

Sala kina
Sala kina "Echo". Fot. S. Gruchalski


- W przyszłym tygodniu nastąpi rozstrzygnięcie procedury przetargowej na dostawę sprzętu cyfrowego - mówi Paweł Kula, prezes stowarzyszenia Jarocin XXI, zarządzającego kinem "Echo". Według założeń stowarzyszenia, dostawa sprzętu ma nastąpić w drugiej połowie września, dzięki czemu jarocińska premiera "Bitwy Warszawskiej 1920" ma się w "Echu" odbyć już w 3D. PISF, w ramach programu cyfryzacji kin, wesprze kino "Echo" kwotą 220 tysięcy złotych.

Cyfryzacja, czyli szanse na rozwój

Cyfryzacja to dla kina w Jarocinie być albo nie być. Polski Instytut Sztuki Filmowej zadecydował o wsparciu kina "Echo" kwotą 220 tysięcy złotych w ramach programu cyfryzacji kin. To połowa kosztów. - W przyszłym tygodniu nastąpi rozstrzygnięcie procedury przetargowej na dostawę sprzętu cyfrowego - mówi Paweł Kula, prezes stowarzyszenia Jarocin XXI. - Jeśli chodzi o resztę potrzebnych pieniędzy, to będziemy wnioskować o środki europejskie do marszałka województwa wielkopolskiego, który również uruchomił program na cyfryzację. Według założeń stowarzyszenia, dostawa sprzętu ma nastąpić w drugiej połowie września, dzięki czemu jarocińska premiera "Bitwy Warszawskiej 1920" ma się już odbyć w 3D.

Paweł Kula jest przekonany, że cyfryzacja zahamuje ucieczkę mieszkańców Jarocina do kin w Poznaniu. Szczególnie dotyczy to wypadów familijnych na filmy dla dzieci. Większość animacji jest już robiona w 3D. Według szacunków stowarzyszenia, dzięki wsparciu cyfryzacji kina przez PISF frekwencja, która w 2010 roku wyniosła ponad 32 tysiące widzów, wzrośnie w roku 2012 do 45 tysięcy, a przychody kina zwiększą się o 70%.

Kultura filmowa w Jarocinie

Zarządzające kinem stowarzyszenie Jarocin XXI od ponad 10 lat realizuje projekt edukacyjny pod nazwą "Akademia Filmowa im. Piotra Łazarkiewicza", który obejmuje 700 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz liceów. Uczestnicy, w ramach zajęć szkolnych przychodzą do kina, gdzie słuchają prelekcji, a następnie oglądają film. Nauczyciele otrzymują konspekty, na podstawie których przeprowadzają w szkole lekcję będącą uzupełnieniem projekcji. Co roku Akademia Filmowa organizuje wyjazd na plan filmowy, podczas którego dzieci nie tylko obserwują proces realizacji filmu, ale również czynnie uczestniczą w jego powstawaniu. - W zeszłym roku dzieci zagrały w filmie, który jak się okazuje został zgłoszony jako polska kandydatura do Oscara, czyli "W ciemności" Agnieszki Holland - opowiada Robert Kaźmierczak, radny, były wiceburmistrz miasta oraz członek stowarzyszenia Jarocin XXI - W tym roku z kolei były na planie serialu "Głęboka woda", Magdaleny Łazarkiewicz, który od września będzie pokazywany w telewizji.

Stowarzyszenie Jarocin XXI aranżuje spotkania z reżyserami i aktorami (gośćmi byli m.in. Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi, Jan Jakub Kolski i Zbigniew Zamachowski), organizuje czwartkowe seanse, na które wypożycza niszowe filmy do jednorazowej projekcji, prowadzi warsztaty filmowe, a także - we współpracy z wydziałem Kulturoznawstwa Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu - realizuje program zajęć dotyczących teorii filmu. - Zajęcia z zakresu edukacji filmowej mają przygotowywać publiczność, która w kolejnych latach będzie publicznością niekomercyjnych seansów filmowych - mówi Robert Kaźmierczak.

Stowarzyszenie Jarocin XXI stara się jednak wykorzystać także komercyjny potencjał jedynego w powiecie kina i wychodzić naprzeciw oczekiwaniom zwolenników produkcji głównego nurtu. Co tydzień odbywają się jarocińskie premiery dwóch popularnych tytułów. - Staramy się ten repertuar analogowy zdobywać w miarę szybko, ale na tzw. hity trzeba często czekać po 2-3 tygodnie. W tym czasie jarocinianie, którzy chcą obejrzeć dany film, wybierają multipleksy czy kina w Poznaniu, gdzie film jest dostępny w dniu polskiej premiery - mówi Paweł Kula.

Pięć lat temu "Echo", m.in. dzięki wsparciu finansowemu PISF, przeszło generalny remont. Wymieniono aparaturę projekcyjną, nagłośnienie, fotele, wykładzinę, wyremontowano salę, wstawiono windę w ramach przystosowania kina dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Kwota remontu wyniosła milion złotych. - No i po tych pięciu latach stanęliśmy przed pytaniem, czy w perspektywie roku lub dwóch tego wyremontowanego kina nie trzeba będzie zamknąć ze względu na brak kopii filmowych na nośnikach do tej pory eksploatowanych - mówi Robert Kaźmierczak. - Proces digitalizacji nabrał rozpędu. Cyfryzacja kin jest w tej chwili nieuchronna - dodaje Paweł Kula.

Kino z tradycjami

25 grudnia 1929 przy ulicy Gołębiej w Jarocinie, projekcją filmu "Pokój nad Europą" Euzebiusz Basiński rozpoczął działalność kinoteatru "Victoria". Widownia liczyła wtedy 800 miejsc siedzących oraz 200 stojących. W ciągu 82 lat kino zmieniało nazwy, właścicieli, adresy i było wielokrotnie remontowane. Po wojnie nadano mu nazwę "Echo", pod którą funkcjonuje do dziś. W liczącym 30 tysięcy mieszkańców Jarocinie, "Echo" jest jedynym działającym kinem. Od trzech lat zarządza nim stowarzyszenie Jarocin XXI. "Echo" należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Europa Cinemas.

Kalina Cybulska

Rewolucja cyfrowa w kinach Więcej Rewolucja cyfrowa w kinach Cyfrowa przyszłość "Wilgi" Więcej Cyfrowa przyszłość "Wilgi" Cyfrowy "Wrzos" Więcej Cyfrowy "Wrzos" Cyfryzacja w Międzyrzeczu Więcej Cyfryzacja w Międzyrzeczu Kino Kryterium będzie cyfrowe Więcej Kino Kryterium będzie cyfrowe Czechowicki "Świt" kinem cyfrowym Więcej Czechowicki "Świt" kinem cyfrowym Kraśnik będzie miał cyfrowe kino Więcej Kraśnik będzie miał cyfrowe kino Cyfryzacja lubelskiej "Bajki" Więcej Cyfryzacja lubelskiej "Bajki" Cyfryzacja jeleniogórskiego Lotu Więcej Cyfryzacja jeleniogórskiego Lotu

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie