Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

Cyfrowa przyszłość "Wilgi"

Cyfrowa przyszłość "Wilgi"
- To jest być albo nie być dla naszego kina i dla wszystkich pozostałych kin studyjnych. Wcześniej czy później, wszystkie będą musiały być zcyfryzowane, żeby mogły w ogóle istnieć

Cyfrowa przyszłość "Wilgi"

24 sierpnia 2011    
- To jest być albo nie być dla naszego kina i dla wszystkich pozostałych kin studyjnych. Wcześniej czy później, wszystkie będą musiały być zcyfryzowane, żeby mogły w ogóle istnieć - mówi Jacek Pasternak, kierownik kina "Wilga" w Garwolinie. Na zakup nowego projektora, który umożliwi odtwarzanie kopii cyfrowych, kino otrzyma od PISF dotację w wysokości…

POLECANE

Cyfrowa przyszłość "Wilgi"

Kino Wilga w Garwolinie. Cyfryzację dofinansowuje PISF.

- To jest być albo nie być dla naszego kina i dla wszystkich pozostałych kin studyjnych. Wcześniej czy później, wszystkie będą musiały być zcyfryzowane, żeby mogły w ogóle istnieć - mówi Jacek Pasternak, kierownik kina "Wilga" w Garwolinie. Na zakup nowego projektora, który umożliwi odtwarzanie kopii cyfrowych, kino otrzyma od PISF dotację w wysokości ponad 180 tysięcy złotych.

Pierwsze projekcje z użyciem cyfrowego projektora planowe są na koniec września. - Bardzo się cieszymy, że dostaliśmy pieniądze od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i że będziemy mogli już w tym roku zainstalować nowy sprzęt i z niego korzystać. Chcemy zdążyć na premierę filmu "1920 Bitwa Warszawska"- mówi Jacek Pasternak.

Pieniądze z PISF. Karta przetargowa

"Wilga" istnieje od 1955 roku i dysponuje jedną salą z 250 miejscami. Od 2008 należy do ogólnopolskiej Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Działa w ramach miejscowego Centrum Sportu i Kultury, które otrzymuje środki na bieżącą działalność z budżetu miasta. Z tej puli pochodzą również pieniądze przeznaczone na funkcjonowanie miejscowego kina.

Kiedy władze Garwolina dowiedziały się o przyznaniu przez PISF dotacji na cyfryzację "Wilgi", postanowiły dofinansować zakup nowego projektora kwotą 150 tysięcy złotych.

- Bez PISF byłoby ciężko cokolwiek zmodernizować z własnych środków. Te 50% jest niezbędnym zastrzykiem. To jest również doskonała karta przetargowa, żeby pozyskać kolejne pieniądze z miasta i w konsekwencji wykorzystać przyznaną nam już dotację - przyznaje Jacek Pasternak. Resztę kosztów związanych z zakupem nowego, cyfrowego sprzętu pokryje kino "Wilga".

Ostatnie kino w okolicy

Garwolin leży 60 kilometrów od Warszawy. Obecnie liczy 17 tysięcy mieszkańców. W ubiegłym roku "Wilgę" odwiedziło ponad 24 i pół tysiąca osób. Na seanse przyjeżdżają również widzowie z okolicznych miejscowości i wsi. Dla wielu z nich jest to jedyna szansa na częsty kontakt z prawdziwym kinem i obejrzenie dobrych polskich czy europejskich filmów.  - Wszyscy się cieszą, że to kino w Garwolinie istnieje jako jedno z nielicznych na naszym terenie. Mińsk Mazowiecki i Otwock zlikwidowały swoje kina, a u nas ono jeszcze funkcjonuje - mówi kierownik kina "Wilga".

Oprócz regularnych pokazów, kino organizuje również kilka razy w miesiącu projekcje najlepszych europejskich i światowych filmów w ramach "Kina konesera". Widzowie odwiedzający "Wilgę" w ciągu roku mogą uczestniczyć  m.in. w miesiącu filmu polskiego, dniach filmu duńskiego, tygodniu bajek, weekendzie horrorów, obejrzeć dokumenty pokazywane na  festiwalu Planete Doc, czy filmy prezentowane w ramach Grand Off. Dzięki wydarzeniom filmowym organizowanym przez miejscowe kino mieszkańcy Garwolina i okolic nie muszą jeździć specjalnie do Warszawy, żeby obejrzeć coś ciekawego i ambitnego.

Chcemy wymienić jeszcze ekran

Kino nie byłoby w stanie funkcjonować bez zewnętrznego wsparcia finansowego. Od 2006 roku "Wilga" regularnie korzysta z dotacji przyznawanych przez PISF w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój Kin". - Kiedy zostałem kierownikiem kina było bardzo zaniedbane, miało bardzo słaby dźwięk, stare niewygodne fotele - opowiada Jacek Pasternak. To właśnie dzięki jego staraniom "Wilga" została wyremontowana ze środków uzyskanych z PISF. Od 2006 roku w kinie udało wymienić głośniki, fotele, podłogę, zamontować drzwi ewakuacyjne, klimatyzację i wentylację sali.  - W ubiegłym roku wydaliśmy na modernizację 300 tysięcy złotych. W przyszłości, kiedy się już zcyfryzujemy, chcemy wymienić jeszcze ekran na lepszy. Na pewno w tej sprawie zwrócimy się do PISF, aby uzyskać dofinansowanie właśnie na ten cel - dodaje kierownik kina "Wilga".

"Wilga" w Garwolinie jest jednym z 38 polskich kin studyjnych, które w tym roku otrzymają dofinansowanie na cyfryzację od PISF - Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Paulina Bez

Rewolucja cyfrowa w kinach Więcej Rewolucja cyfrowa w kinach Cyfrowe "Echo" miasta Więcej Cyfrowe "Echo" miasta Cyfrowy "Wrzos" Więcej Cyfrowy "Wrzos" Cyfryzacja w Międzyrzeczu Więcej Cyfryzacja w Międzyrzeczu Kino Kryterium będzie cyfrowe Więcej Kino Kryterium będzie cyfrowe Czechowicki "Świt" kinem cyfrowym Więcej Czechowicki "Świt" kinem cyfrowym Kraśnik będzie miał cyfrowe kino Więcej Kraśnik będzie miał cyfrowe kino Cyfryzacja lubelskiej "Bajki" Więcej Cyfryzacja lubelskiej "Bajki" Cyfryzacja jeleniogórskiego Lotu Więcej Cyfryzacja jeleniogórskiego Lotu

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie