Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

Borys Szyc najlepszym aktorem

Borys Szyc najlepszym aktorem
Rafael Lewandowski i Borys Szyc na planie filmu. Fot. M. Kułakowski, PISF

Borys Szyc najlepszym aktorem festiwalu w Montrealu

29 sierpnia 2011    
Borys Szyc otrzymał nagrodę dla Najlepszego Aktora za rolę w filmie "Kret" Rafaela Lewandowskiego podczas zakończonego w sobotę 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu. "Kret" to historia trzydziestoletniego Pawła (Borys Szyc) i jego ojca Zygmunta (Marian Dziędziel). Zygmunt, uznawany za bohatera walki z komunizmem zasłużony działacz "Solidarności", zostaje oskarżony o…

Borys Szyc najlepszym aktorem

Rafael Lewandowski i Borys Szyc. Fot. M. Kułakowski, PISF
Rafael Lewandowski i Borys Szyc na planie filmu. Fot. M. Kułakowski, PISF

Borys Szyc otrzymał nagrodę dla Najlepszego Aktora za rolę w filmie "Kret" Rafaela Lewandowskiego na zakończonym wczoraj 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu. "Kret" jest filmem współfinansowanym przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Borys Szyc został nagrodzony ex aequo razem z Dannym Hustonem, który zagrał w francusko-izarealskiej koprodukcji "Playoff" w reżyserii Erana Riklisa.

Pokaz "Kreta" na festiwalu w Montrealu był jego międzynarodową premierą. Film Rafaela Lewandowskiego został pokazany w Konkursie Międzynarodowym.

"Kret" to historia trzydziestoletniego Pawła (Borys Szyc), który razem z ojcem (Marian Dziędziel) zajmuje się importem używanej odzieży z Francji do Polski. W drodze powrotnej z jednej z podróży Paweł zauważa zdjęcie swojego ojca na okładce popularnego tabloidu. Zygmunt, uznawany za bohatera walki z komunizmem zasłużony działacz "Solidarności", nagle zostaje oskarżony przez gazetę o tajną współpracę z komunistyczną służbą bezpieczeństwa.

Festiwal w Montrealu jest jedyną na kontynencie północnoamerykańskim imprezą klasy "A", odbywającą się pod patronatem Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Filmowych. Celem Festiwalu jest wspieranie rozwoju międzynarodowej kinematografii poprzez promowanie różnorodności kulturowej i działalność na rzecz debiutujących twórców i dzieł nowatorskich.

Tegoroczna edycja MFF w Montrealu odbyła się w dniach 18-28 sierpnia. W czasie jej trwania zaprezentowano ponad 400 filmów z 70 krajów świata.

Oprócz "Kreta" Rafaela Lewandowskiego w Montrealu nagrodzony został również najnowszy film Antoniego Krauzego "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł". Obraz otrzymał Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych - FIPRESCI.

Thriller "Kret" został pokazany w Konkursie Głównym 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie grający w filmie Marian Dziędziel otrzymał nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę męską. W filmie zagrali również Wojciech Pszoniak, Magdalena Czerwińska, Sławomir Orzechowski i Bartłomiej Topa.


"Kret" jest współfinansowany przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej. 5 sierpnia wszedł na ekrany polskich kin.

Więcej informacji na stronie festiwalu: www.ffm-montreal.org.

Galerie zdjęć

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie