Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
00-071 Warszawa

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 42 10 130
fax: + 48 22 42 10 241
e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 42 10 189
e-mail: rzecznik@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

80. urodziny Mai Komorowskiej

80. urodziny Mai Komorowskiej
Maja Komorowska. Fot. Wikimedia

80. urodziny Mai Komorowskiej

23 grudnia 2017     Marcin Zawiśliński
23 grudnia Maja Komorowska kończy 80 lat.

80. urodziny Mai Komorowskiej

23 grudnia Maja Komorowska kończy 80 lat.

Maja Komorowska urodziła się 23 grudnia 1937 roku w Warszawie. Ukończyła studia na Wydziale Lalkarskim krakowskiej PWST (1960) i swoją drogę artystyczną zaczynała w krakowskim Teatrze Lalki i Maski „Groteska”. Potem przez kilka lat (1961-1968) była zawodowo związana ze słynnymi, eksperymentalnymi scenami teatralnymi, których twórcą był Jerzy Grotowski (Teatr 13 Rzędów, Teatr Laboratorium). Na początku lat 70. wróciła do Warszawy, gdzie występowała na deskach – kierowanego przez Erwina Axera – Teatru Współczesnego. W tym samym czasie zaczęła się również jej przygoda z filmem.

Aktorka Zanussiego i Wajdy

„Teatr bardziej przypomina życie. Natomiast film jest przygodą” - powiedziała kilka lat temu w wywiadzie udzielonym tygodnikowi „Polityka”. Na dużym ekranie zadebiutowała w 1970 roku rolą Belli Braun w „Życiu rodzinnym” Krzysztofa Zanussiego. Do dziś zagrała w większości produkcji tego twórcy i jest jego ulubioną aktorką. Do historii polskiego kina przeszły jej kreacje m.in. w takich filmach tego reżysera jak choćby: „Za ścianą”, „Spirala”, „Drogi pośród nocy”, „Kontrakt”, „Rok spokojnego słońca”, „Stan posiadania”, „Bilans kwartalny” czy też „Cwał”.  Za role w dwóch ostatnich zdobyła nagrody aktorskie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, pierwszą w Gdańsku, a drugą już w Gdyni.

Drugim wybitnym reżyserem, który dostrzegł w Mai Komorowskiej nieprzeciętną osobowość oraz talent aktorski (szczególnie do ról dramatycznych), był Andrzej Wajda. W świadomości widzów pozostanie m.in. jej rola Racheli w „Weselu”, rola Joli w nominowanych do Oscara „Pannach z Wilka”, matka zamordowanego rotmistrza Andrzeja w „Katyniu” czy też matka Kłosa w znakomitym, telewizyjnym „Wyroku na Franciszka Kłosa”.

Filmy, spektakle i wyróżnienia

Maja Komorowska zagrała też m.in. w „Jak daleko stąd, jak blisko” oraz „Lawie” Tadeusza Konwickiego, „Ocaleniu” Edwarda Żebrowskiego, „Limuzynie Daimler-Benz” Filipa Bajona, w pierwszym odcinku „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego oraz w „Sercu, serduszku” Jana Jakuba Kolskiego.  Jej ostatnią – jak dotąd – filmową rolą jest matka Pajtka, Dziuni i Zosi w „Sprawiedliwym” (2016) Michała Szczerbica. Ma w swoim jakże bogatym aktorskim dorobku wiele kreacji w spektaklach Teatru Telewizji. Jest także autorką książki „31 dni maja” oraz bohaterką biografii „Pejzaż. Rozmowy z Mają Komorowską” autorstwa Barbary Osterloff. W 2008 roku została odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, zaś w 2011 roku Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz działalności dydaktycznej”, bo należy dodać, że Maja Komorowska to nie tylko wybitna aktorka, ale także ceniony pedagog. Otrzymała też m.in. Order Sztuk i Literatury przyznawany przez Ministra Kultury Francji (2010).

Marcin Zawiśliński

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.legalnakultura.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie