Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
00-071 Warszawa

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 42 10 130
fax: + 48 22 42 10 241
e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 42 10 189
e-mail: rzecznik@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

10 lat Śląskiego Funduszu Filmowego

10 lat Śląskiego Funduszu Filmowego

10 lat Śląskiego Funduszu Filmowego

22 lutego 2018     Marta Sikorska
10 lat temu, w 2008 roku m.in. dzięki otwartości władz samorządowych województwa śląskiego powstał Śląski Fundusz Filmowy – pierwszy w Polsce fundusz filmowy o zasięgu wojewódzkim, którego funkcjonowanie powierzono Instytucji Filmowej Silesia Film.

10 lat Śląskiego Funduszu Filmowego

10 lat temu, w 2008 roku m.in. dzięki otwartości władz samorządowych województwa śląskiego powstał Śląski Fundusz Filmowy – pierwszy w Polsce fundusz filmowy o zasięgu wojewódzkim, którego funkcjonowanie powierzono Instytucji Filmowej Silesia Film.

Przez 10 lat działania zainwestowanych zostało ponad 10 milionów złotych

Wspartych zostało 60 filmów, w tym:

 • 25 filmów fabularnych
 • 26 filmów dokumentalnych
 • 4 fabularne filmy krótkometrażowe
 • 5 filmów animowanych

Filmy wsparte przez Śląski Fundusz Filmowy w polskich kinach obejrzało prawie 3 miliony widzów. Niektóre ze wspartych tytułów to:

 •  „Kongres” Ariego Folmana – nagrodzony przez Europejską Akademię Filmową
 •  „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida - nagrodzony na festiwalu w Gdyni
 •  „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy – nagradzany na festiwalach w Montrealu, w Moskwie oraz w Gdyni
 •  „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy – nagradzany na festiwalach w Chicago, Shanghaju oraz na Festiwalu Polskich „Filmów Fabularnych w Gdyni
 •  „Demon” Marcina Wrony – nagradzany na festiwalach w Austin oraz w Brukseli

Obecnie w fazie produkcji lub postprodukcji sa m.in. następujące filmy wspaprte przez ŚFF:

 •  „Zimna wojna” najnowszy film laureata Oscara Pawła Pawlikowskiego
 •  „Dzień czekolady”, reż. Jacek Bławut, rok dofinansowania: 2014
 •  „Dolina Bogów”, reż. Lech Majewski, rok dofinansowania 2014
 •  „Andrew Warhola. Moja fabryka”, reż. Bogdan Dziworski, rok dofinansowania: 2015
 •  „Ja teraz kłamię”, reż. Paweł Borowski, rok dofinansowania: 2015
 •  „Dziennik z wycieczki do Budapesztu”, reż. Maciej Sobieszczański

Dzięki istnieniu Śląskiego Funduszu Filmowego i Śląskiej Komisji Filmowej region śląski stał się atrakcyjny dla producentów filmowych również tych zaangażowanych w prace nad dużymi tytułami w kraju, ale także poza jej granicami. Co roku powstaje tu kilkanaście filmów związanych przez temat lub miejsce realizacji z województwem śląskim. Każdy film realizowany w regionie przynosi wymierne korzyści dla województwa, w tym pracę dla przedsiębiorców – nie tylko ludzi kina, ale także usługodawców, aktorów, statystów. Nieoceniona jest również wartość promocyjna wynikająca ze wsparcia produkcji filmowej. Realizowane filmy pokazują jak różnorodny jest Śląsk widzom w całej Polsce i na świecie.

Informacja prasowa

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.legalnakultura.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie