Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
00-071 Warszawa

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 42 10 130
fax: + 48 22 42 10 241
e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 42 10 189
e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 42 10 594
e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

Najlepsze polskie 30' w kinach od 26 stycznia

fotos z filmu "Najpiękniejsze fajerwerki ever"
"Najpiękniejsze fajerwerki ever". Fot. Studio Munka-SFP

Najlepsze polskie 30' w kinach od 26 stycznia

4 stycznia 2018    
Od 26 stycznia w kinach będzie można po raz pierwszy oglądać polskie filmy krótkometrażowe, pokazywane i nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych. 

POLECANE

Najlepsze polskie 30' w kinach od 26 stycznia

Od 26 stycznia w kinach będzie można po raz pierwszy oglądać polskie filmy krótkometrażowe, pokazywane i nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych. 

Trzydziestki w kinach w styczniu 

W styczniu polskie filmy krótkometrażowe, pokazywane i nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych, po raz pierwszy znajdą się w repertuarach kin. 

W ramach I zestawu filmów będzie można zobaczyć 3 produkcje: "Najpiękniejsze fajerwerki ever" w reżyserii Aleksandry Terpińskiej, "60 kilo niczego" w reżyserii Piotra Domalewskiego oraz "Amerykański sen" w reżyserii Marka Skrzecza.

"Najpiękniejsze fajerwerki ever"

"Najpiękniejsze fajerwerki ever". Fot. Studio Munka-SFP

Akcja filmu "Najpiękniejsze fajerwerki ever" w reżyserii Aleksandry Terpińskiej toczy się współcześnie w jednym z europejskich miast. Opowiada o jednym dniu z życia trójki młodych przyjaciół, którzy w obliczu konfliktu zbrojnego w ich kraju, muszą zmodyfikować swoje plany na przyszłość. Role główne w filmie zagrali Justyna Wasilewska, Malwina Buss i Piotr Polak. Za zdjęcia odpowiedzialny jest Michał Dymek, a producentką wykonawczą filmu była Beata Rzeźniczek.

Film powstał na podstawie scenariusza Aleksandry Terpińskiej, który wygrał konkurs scenariuszowy "Przypadek" organizowany przez Kino Polska, Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych, Studio Munka-SFP i Studio Filmowe Tor z okazji "Roku Kieślowskiego". Organizatorzy konkursu są także koproducentami filmu wraz z MX35 oraz Dreamsound. Z kolei Studio Munka-SFP jest producentem. Film był współfinansowany przez PISF. 

"Najpiękniejsze fajerwerki ever" otrzymały aż dwie nagrody podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes: Canal+ oraz Rail d'Or. Obraz był prezentowany w ramach 56. Semaine de la Critique. Pokazy filmu na festiwalu były jego światową premierą. Film otrzymał również nagrody m.in. na Festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Cinemaforum i Żubroffka. 

"60 kilo niczego"

"60 kilo niczego". Fot. Studio Munka-SFP

Zimny poranek w odkrywkowej kopalni kruszców. Krzysztof zaczyna swój pierwszy dzień pracy na stanowisku kierownika. Żeby przetrwać w środowisku pracowników fizycznych, do którego wyraźnie nie pasuje, zamierza trzymać dyscyplinę twardą ręką. Jednak nieoczekiwany wypadek, którego ofiarą staje się jeden z pracowników, wystawi zasady moralne Krzysztofa na ostateczną próbę. Bohater zrozumie, że łatwo być stanowczym w sprzyjających okolicznościach, jednak trudno przeciwstawić się złu, kiedy konsekwencje mogą być dla nas dramatyczne. 

Film "60 kilo niczego" w reżyserii Piotra Domalewskiego powstał w ramach programu "Trzydzieści minut" w Studiu Munka działającym przy SFP i był współfinansowany przez PISF. 

"60 kilo niczego" zostało nagrodzone na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie, WAMA w Olsztynie oraz Festiwalu Filmu - Malarstwa - Muzyki "Lato z Muzami" w Nowogardzie. Pełnometrażowy debiut fabularny "Cicha noc" w reżyserii Piotra Domalewskiego wygrał 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 

"Amerykański sen"  

"Amerykański sen". Fot. Studio Munka-SFP

Głuchołazy - niewielkie miasto, które w latach dziewięćdziesiątych tętniło życiem, obecnie wymiera. W miasteczku panuje duże bezrobocie, a część mieszkańców wyjechała. W tym miejscu bez perspektyw nastoletni Szymon postanawia spełnić swoje wielkie marzenie. Chce zostać zapaśnikiem amerykańskiego wrestlingu. 

Film w reżyserii Marka Skrzecza powstał w ramach programu "Pierwszy dokument" w Studiu Munka, działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich i był współfinansowany przez PISF. Obraz zdobył Nagrodę Publiczności dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego na 33. Warszawskim Festiwalu Filmowym oraz Grand Prix (Złoty Łucznik) na 10. Ogólnopolskich Spotkaniach Filmowych Kameralne Lato w Radomiu.

Lista kin, w których możecie obejrzeć Najlepsze polskie 30', znajduje się na stronie: www.najlepszepolskie30.pl.

Na podstawie materiałów M2 Films i Studia Munka-SFP

Dwie nagrody dla filmu Aleksandry Terpińskiej na 70. MFF w Cannes! Więcej Dwie nagrody dla filmu Aleksandry Terpińskiej na 70. MFF w Cannes! „Najpiękniejsze fajerwerki ever” na 70. MFF w Cannes Więcej „Najpiękniejsze fajerwerki ever”  na 70. MFF w Cannes Początek zdjęć do filmu „Najpiękniejsze fajerwerki ever” Więcej Początek zdjęć do filmu „Najpiękniejsze fajerwerki ever”

Galerie zdjęć

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie