Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
00-071 Warszawa

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 42 10 130
fax: + 48 22 42 10 241
e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 42 10 189
e-mail: rzecznik@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

"Komunia" nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej

"Komunia" nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej

"Komunia" nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej

4 listopada 2017     Marta Sikorska
4 listopada w Sewilli ogłoszono nominacje do Europejskich Nagród Filmowych 2017. Wśród 5 najlepszych filmów dokumentalnych z całej Europy znalazła się współfinansowana przez PISF "Komunia" Anny Zameckiej.

POLECANE

"Komunia" nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej

4 listopada w Sewilli ogłoszono nominacje do Europejskich Nagród Filmowych 2017. Wśród 5 najlepszych filmów dokumentalnych z całej Europy znalazła się współfinansowana przez PISF "Komunia" Anny Zameckiej.

Polski film wśród 5 najlepszych

Rozwijana podczas realizowanego w Szkole Wajdy kursu dokumentalnego DOK PRO "Komunia" Anny Zameckiej uzyskała nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej obok filmów Siergieja Łoźnicy ("Austerlitz"), Guido Hendrikxa ("Obcy w raju"), Luciji Stojevic ("La Chana") i Tonislava Hristova ("Dobry listonosz").

Bohaterka filmu, 14-letnia Ola, nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, niepełnosprawnym bratem i mieszkającą osobno matką, obecną głównie przez telefon, ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda jej się ściągnąć nieobecnego rodzica do domu. Pretekstem do spotkania z nim jest komunia święta 13-letniego Nikodema. Dziewczynka bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości.

Anna Zamecka, decydując się na realizację "Komunii", zdradziła w jednym z wywiadów, że motywacją do zrobienia tego projektu były jej osobiste przeżycia. "Jest w Oli sporo mnie. Oczywiście, to nie są moje doświadczenia, ale w filmie zawarłam wiele emocjonalnych obrazów z własnego życia. Dlatego nie potrafiłabym nakręcić tego filmu z dystansem i na chłodno. Interesowała mnie sytuacja dziecka, które musi gwałtownie dorosnąć, przejmuje odpowiedzialność za innych. Ola i Nikodem w «Komunii» tworzą w zasadzie jedną, bliską mi postać. Chodziło o potrzebę przerobienia czegoś własnego i bardzo trudnego. Komunia mnie oczyściła, razem z bohaterami przeszłam długi proces", mówi w rozmowie z Dimitrą Kouzi.

"Komunia" to pełnometrażowy debiut dokumentalny Anny Zameckiej, wyprodukowany przez Otter Films, Wajda Studio oraz HBO Europe, z producentem wspierającym MX35. Dokument był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Autorką zdjęć do filmu jest Małgorzata Szyłak, a za montaż odpowiedzialni byli Agnieszka Glińska, Anna Zamecka i Wojciech Janas.

Film trafił do polskich kin 25 listopada 2016 r. Polskim dystrybutorem "Komunii" jest firma Aurora Films. Za światową dystrybucję filmu odpowiada firma CAT&Docs.

Kino nagradzane na całym świecie

"Komunia" ma już na swoim koncie takie wyróżnienia, jak chociażby Nagroda Tygodnia Krytyki Filmowej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, Nagroda Główna w Konkursie Filmów Dokumentalnych na Warszawskim Festiwalu Filmowym, Nagroda Silver Eye w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie, Young Eyes Film Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku czy Grand Prix dla najlepszego filmu dokumentalnego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Listapad w Mińsku. Ponadto debiut Anny Zameckiej zdobył Nagrodę SOS-Kinderdorfer Weltweit na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych DOK.fest w Monachium czy Nagrody dla najlepszego dokumentu na festiwalach TRT Docementary Awards w Stambule, OsloPix w Norwegii, White Goose Award w Korei Południowej, a także Nagrodę Główną na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Yamagata w Japonii. Film jest również laureatem Polskiej Nagrody Filmowej "Orła 2017" w kategorii: Najlepszy Film Dokumentalny.

Więcej informacji o filmie: www.facebook.com/communionthemovie.

Marta Sikorska

"Komunia" z szansą na Europejską Nagrodę Filmową Więcej "Komunia" z szansą na Europejską Nagrodę Filmową "Komunia" w kinach Więcej "Komunia" w kinach "Komunia" z nagrodą Silver Eye w Jihlavie Więcej "Komunia" z nagrodą Silver Eye w Jihlavie „Komunia” wygrywa Tydzień Krytyki Filmowej w Locarno Więcej „Komunia” wygrywa Tydzień Krytyki Filmowej w Locarno "Komunia" wygrywa w Trieście Więcej "Komunia" wygrywa w Trieście

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.legalnakultura.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie