Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
00-071 Warszawa

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 42 10 130
fax: + 48 22 42 10 241
e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 42 10 189
e-mail: rzecznik@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

Jagoda Szelc laureatką Paszportu Polityki 2017

Jagoda Szelc
Jagoda Szelc. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

Jagoda Szelc laureatką Paszportu Polityki 2017

10 stycznia 2018    
9 stycznia 2018 roku zostały wręczone Paszporty Polityki za rok 2017. Laureatką nagrody w kategorii film została Jagoda Szelc.

POLECANE

Jagoda Szelc laureatką Paszportu Polityki 2017

9 stycznia 2018 roku zostały wręczone Paszporty Polityki za rok 2017. Laureatką nagrody w kategorii film została Jagoda Szelc.

Paszport Polityki 2017 dla Jagody Szelc

Laureatką Paszportu Polityki za rok 2017 w kategorii film została Jagoda Szelc "Za niezależność, świeżość spojrzenia, artystyczną konsekwencję i wyjątkowo oryginalny sposób ukazania świata na krawędzi w filmie «Wieża. Jasny dzień»". 

Do nagrody byli nominowani również Paweł Maślona za "Atak paniki" oraz Piotr Domalewski za "Cichą noc".

"Wieża. Jasny dzień"

Mula mieszka z mężem, chorą matką i córką Niną w wiejskim domu. W weekend poprzedzający pierwszą komunię świętą Niny przyjeżdża do nich brat z rodziną oraz Kaja – młodsza siostra Muli, która zniknęła nagle 6 lat temu. Kaja jest biologiczną matką Niny. Mula obawia się, że niezrównoważona Kaja chce odebrać jej dziecko. Reszta rodziny zaczyna wierzyć w nowy początek i pogodzenie się sióstr, co jeszcze bardziej potęguje frustrację Muli. Mula postanawia wyrzucić siostrę z domu. W dniu komunii Niny dochodzi do pojednania sióstr. Jednak istnieje inny, ważniejszy powód dla którego Kaja wróciła.

"Wieża. Jasny dzień" została wyprodukowana przez Studio Filmowe Indeks. Koproducentami filmu są Szkoła Filmowa w Łodzi, Centrala, EBH, Dreamsound, Heliograf, Odra-Film. Film był współfinansowany przez PISF. W debiucie Jagody Szelc wystąpili m.in. Anna Krotoska, Małgorzata Szczerbowska, Dorota Łukasiewicz-Kwietniewska, Rafał Kwietniewski, Rafał Cieluch, Anna Zubrzycki, Laila Hennessy, Ida Kwietniewska, Igor Kwietniewski, Artur Krajewski.

Premiera filmu odbyła się na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie obraz był prezentowany w Konkursie Głównym i został nagrodzony w kategorii debiut reżyserski i scenariusz.

Film "Wieża. Jasny dzień." wejdzie na ekrany kin 23 marca 2018 roku. Dystyrbutorem obrazu jest Against Gravity. 

Jagoda Szelc

Jagoda Szelc to reżyserka i scenarzystka (ur. 1984 r.). Ukończyła grafikę na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, a w ub. roku Wydział Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Jest autorką 10 krótkometrażowych etiud fabularnych i dokumentalnych. Kręcona w Bystrzycy Kłodzkiej na Dolnym Śląsku "Wieża. Jasny dzień" to jej pełnometrażowy debiut fabularny, wyrastający z kina gatunkowego. Podejmuje temat odbudowywania siostrzanych relacji, a później stopniowo zamienia się w rozsadzającą ramy metaforę filozoficzno-religijną o nawiedzeniu i mroku.

Paszporty Polityki

Paszporty Polityki przyznawane są od 1993 roku w sześciu kategoriach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, literatura. Od kilku lat nadawany jest również honorowy tytuł Kreatora Kultury, który trafia w ręce mistrza, autorytetu, wychowawcy.

Laureaci w kategorii film

W poprzednich latach laureatami nagrody w kategorii film byli: Jan P. Matuszyński (2016), Magnus von Horn (2015), Jan Komasa (2014), Dawid Ogrodnik (2013), Marcin Dorociński (2012), Rafael Lewandowski (2011), Paweł Sala (2010), Xawery Żuławski i Borys Lankosz (2009), Małgorzata Szumowska (2008), Łukasz Palkowski (2007), Sławomir Fabicki (2006), Przemysław Wojcieszek (2005), Wojciech Smarzowski (2004), Andrzej Jakimowski (2003), Piotr Trzaskalski (2002), Robert Gliński (2001), Maja Ostaszewska (2000), Krzysztof Krauze (1999), Dorota Kędzierzawska (1998), Jerzy Stuhr (1997), Łukasz Kośmicki (1996), Marcel Łoziński (1995), Jan Jakub Kolski (1994), Jacek Bławut (1993).

Więcej informacji o nagrodach na stronie: www.polityka.pl

Paszporty Polityki 2017 – nominacje w kategorii film Więcej Paszporty Polityki 2017 – nominacje w kategorii film

Galerie zdjęć

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.legalnakultura.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie