Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
00-071 Warszawa

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 42 10 130
fax: + 48 22 42 10 241
e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 42 10 189
e-mail: rzecznik@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

Na planie filmu "Eter"

Na planie filmu "Eter"
Na planie filmu "Eter". Fot. Marcin Kułakowski

Na planie filmu "Eter"

22 grudnia 2017    
21 grudnia zakończyły się zdjęcia na planie "Eteru" – najnowszego filmu Krzysztofa Zanussiego. Podczas wizyty na planie rozmawialiśmy z jego twórcami.

Na planie filmu "Eter"

Podczas wizyty na planie filmu "Eter" rozmawialiśmy z reżyserem Krzysztofem Zanussim, autorką scenografii Joanną Machą, kostiumografką Katarzyną Lewińską i aktorem Jackiem Poniedziałkiem.

21 grudnia zakończyły się zdjęcia na planie "Eteru" – najnowszego filmu Krzysztofa Zanussiego

"Eter" jest próbą reinterpretacji mitu Fausta. Akcja toczy się przed wybuchem I wojny światowej na terenach monarchii Austro-Węgierskiej i Cesarstwa Rosyjskiego. Opowiada historię wojskowego lekarza, który prowadzi eksperymenty medyczne, by zyskać władzę nad ludźmi.

"Wszyscy znamy mit Fausta. To jeden z tych wielkich mitów, który się jakby zdezaktualizował w czasach, kiedy wielu ludzi nie wierzy w istnienie duszy, istnienie ucieleśnionego zła, czyli diabła. Więc chyba stąd się wziął ten pomysł, ale także z tego, że miałem od dawna taką ochotę na zrobienie pewnego dramaturgicznego łamańca powiedzmy sobie. Takiego zabiegu, żeby tę samą historię opowiedzieć dwa razy w filmie. W jednej są jakieś siły nadprzyrodzone, a w tej podstawowej ich nie ma (...).To jest opowieść o człowieku który pomylił porządki. Porządek nauki z porządkiem wiary" – podkreślił w rozmowie reżyser Krzysztof Zanussi.

"Kim jest postać, którą gram? Jest lekarzem, jest doktorem, jest wynalazcą. Momentami może się wydawać, że jest nawet szarlatanem. Człowiekiem może trochę opętanym wizją postępu w nauce. Człowiekiem całkowicie pochłoniętym przez naukę i przez medycynę. Jest badaczem i wynalazcą" – mówił podczas wizyty na planie Jacek Poniedziałek.

Film współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej

"Eter" to współfinansowana przez PISF koprodukcja polsko-węgiersko-ukraińsko-litewska. Głównym producentem jest Studio Filmowe TOR. Koproducentami obrazu są Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, ITI NEOVISION S.A., Podkarpacki Fundusz Filmowy "Studio Filmowe Interfilm" (Ukraina), Studio Uljana Kim (Litwa), Laokoon Cinema (Węgry). Scenarzystą i reżyserem "Eteru" jest Krzysztof Zanussi. Autorem zdjęć jest Piotr Niemyjski. Obok Jacka Poniedziałka w filmie wystąpili m.in. Andrzej Chyra, Zsolt Laszlo, Ostap Vakulyuk, Małgorzata Pritulak i Maria Ryaboshapka.

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.legalnakultura.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie