Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
00-071 Warszawa

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 42 10 130
fax: + 48 22 42 10 241
e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 42 10 189
e-mail: rzecznik@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

85. urodziny Agnieszki Bojanowskiej

85. urodziny Agnieszki Bojanowskiej

7 grudnia 2017     Marcin Zawiśliński
7 grudnia Agnieszka Bojanowska kończy 85 lat.

85. urodziny Agnieszki Bojanowskiej

7 grudnia Agnieszka Bojanowska kończy 85 lat.

Agnieszka Bojanowska urodziła się 7 grudnia 1932 roku w Wiśniewie. Studiowała w Szkole Filmowej w Łodzi. W 1953 roku rozpoczęła pracę w Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Warszawie. Z tą instytucją była zawodowo związana przez kilka kolejnych dekad. Obok Milenii Fiedler, Lidii Zonn, Ewy Smal czy Haliny Prugar-Ketling należy do grona najwybitniejszych polskich montażystek filmowych. Wytyczała nowe ścieżki rozwoju języka filmowego. 

Owocna współpraca z Dziworskim

Od wielu lat pomaga Bogdanowi Dziworskiemu w jego niezwykle oryginalnych projektach. Obecnie wspólnie realizują „Andrew Warhola, moja fabryka”, którego premiera planowana jest na 2018 rok. Dzięki współpracy z tym wybitnym twórcą Agnieszka Bojanowska została uhonorowana m.in. nagrodą za montaż w Konkursie Polskim Krakowskiego Festiwalu Filmowego (1987). Trzykrotnie otrzymała również wyróżnienie za montaż na Festiwalu Filmów Sportowych w Tarnowie – za „Fechmistrza”, „Kilka opowieści o człowieku” oraz „Sceny narciarskie z Franzem Klammerem”, które oprócz Dziworskiego reżyserowali też Gerald Kargl oraz Zbigniew Rybczyński. 

Bogata filmografia

Agnieszka Bojanowska przyczyniła się do powstania kilkuset filmów, głównie dokumentalnych, ale także fabularnych, animowanych i eksperymentalnych. Odpowiadała za montaż filmów autorstwa m.in.: Ewy Borzęckiej („U Danusi”), Lidii Dudy („Tylko tato”, „Uwikłani”), Pawła Pawlikowskiego („Podróż z Żyrynowskim”) czy też Jerzego Śladkowskiego („Vodka Factory”, „Prawdziwy koniec zimnej wojny”, „Rejs 1989”, „Don Juan”) i Wojciecha Staronia („Pani Nikifor”). Pracowała też przy filmach fabularnych m.in. z Feliksem Falkiem („Kapitał, czyli jak zrobić pieniądze w Polsce”), Januszem Kijowskim („Stan strachu”) oraz Januszem Rzeszewskim („Lata dwudzieste, lata trzydzieste...”, „Misja specjalna”).

Agnieszka Bojanowska jest ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W 2007 roku otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne. Została również odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis” (2016). Należy do Polskiego Stowarzyszenia Montażystów oraz jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej.  

Marcin Zawiśliński

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.legalnakultura.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie