Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
00-071 Warszawa

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 42 10 130
fax: + 48 22 42 10 241
e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 42 10 189
e-mail: rzecznik@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

10. rocznica śmierci Jerzego Kawalerowicza

10. rocznica śmierci Jerzego Kawalerowicza
Jerzy Kawalerowicz. Fot. Fototeka FINA

10. rocznica śmierci Jerzego Kawalerowicza

27 grudnia 2017     Marcin Zawiśliński
27 grudnia 2017 roku mija 10. rocznica śmierci Jerzego Kawalerowicza.

10. rocznica śmierci Jerzego Kawalerowicza

27 grudnia 2017 roku mija 10. rocznica śmierci Jerzego Kawalerowicza.

Jerzy Kawalerowicz urodził się 19 stycznia 1922 roku w Gwoźdźcu, na terenie dzisiejszej Ukrainy. Studiował w Instytucie Kultury Fizycznej i Sportu w Stanisławowie, a w latach 1944 - 1947 w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był jednym z najwybitniejszych artystów w dziejach polskiego kina, we wczesnym okresie swojej twórczości przedstawicielem tzw. szkoły polskiej.

Faraon kina

Wyreżyserował w sumie 17 filmów fabularnych. Zadebiutował w 1951 roku „Gromadą” z Ludwikiem Benoit w roli głównej. Potem zrealizował również „Pod Gwiazdą Frygijską” oraz „Prawdziwy koniec wielkiej wojny”. W 1959 roku nakręcił słynny „Pociąg” z Lucyną Winnicką, Leonem Niemczykiem oraz Zbigniewem Cybulskim w obsadzie, który do dziś uznawany jest za jedno z najważniejszych dzieł tyleż tzw. szkoły polskiej, co całej polskiej kinematografii. Nakręcona dwa lata później „Matka Joanna od Aniołów” przyniosła Jerzemu Kawalerowiczowi Nagrodę Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Natomiast zrealizowany z ogromnym rozmachem „Faraon” z młodziutkim Jerzym Zelnikiem w roli Ramzesa XIII był nominowany do Oscara.

W 1971 roku nakręcił we Włoszech „Maddalenę” z przepiękną ścieżką dźwiękową, jaką do tego filmu stworzył Ennio Morricone. Potem powstała wstrząsająca „Śmierć prezydenta” ze Zdzisławem Mrożewskim w roli prezydenta Gabriela Narutowicza, która przyniosła reżyserowi Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie Zachodnim. Na początku lat 80. Jerzy Kawalerowicz zrealizował „Austerię” z niezapomnianą kreacją Franciszka Pieczki jako karczmarza Taga, za którą zdobył Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku. Potem wyreżyserował również „Jeńca Europy”, „Dzieci Bronsteina”, „Za co?” oraz „Quo vadis”, film uznawany za najdroższą produkcję w historii polskiej kinematografii po 1989 roku.

Filmowiec i działacz kultury

Od roku 1955 (aż do śmierci) Jerzy Kawalerowicz pełnił funkcję kierownika artystycznego Zespołu, a następnie Studia Filmowego „Kadr”. Był współzałożycielem oraz pierwszym prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich (1966-78), w 1981 roku wybrano go na prezesa honorowego tej organizacji. W latach 80. wykładał w Szkole Filmowej w Łodzi, uczelni która wiele lat później (podobnie jak paryska Sorbona) wyróżniła go tytułem doktora honoris causa. W 2001 roku, podczas VI Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, odcisnął swoją dłoń na Promenadzie Gwiazd. Rok później został wyróżniony nagrodą za całokształt twórczości na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mar Del Plata. W 2005 roku otrzymał Orła - Polską Nagrodę Filmową w kategorii: Nagroda za Osiągnięcia Życia oraz Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Dwa lata później dostał Nagrodę Specjalną „Platynowe Lwy” za całokształt twórczości na 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zmarł w Warszawie 27 grudnia 2007 roku.

Marcin Zawisliński

Zdjęcie ze strony Fototeka FINA.

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.legalnakultura.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie